Riskutbildning 1 bil – Malmö

Riskutbildning 1 är en obligatorisk utbildning som alla måste gå.

Utbildningen innehåller följande delmoment: alkohol, andra droger, trötthet, riskfyllda beteenden, rattfylleri. Under utbildningen får du bl.a. delta i diskussioner om vilka konsekvenserna kan bli, vad som ökar riskerna i trafiken och hur de kan undvikas. Bokning och betalning till utbildningen görs enklast via vår e-handel. Det går naturligtvis även att boka riskettan per telefon eller på trafikskolan direkt. Riskettan ingår i några av våra paket. Om du inte är elev på trafikskolan och endast övningskör privat så är du givetvis också välkommen att boka riskettan.

Kontakta oss så bokar vi in ett kurstillfälle som passar dig. Du kan ringa oss på 040-50 50 75 eller 046-15 88 33.

Tips!

Riskettan kan bokas tidigt i utbildningen.